Profilaktyka zębów – lakierowanie i lakowanie

Nie zawsze częste mycie zębów przy użyciu odpowiedniej szczoteczki i pasty zabezpiecza nasze uzębienie przed próchnicą. Dlatego coraz częściej polecane jest lakierowanie zębów. Zabieg polega na powlekaniu powierzchni uzębienia preparatem o podwyższonym stężeniu fluoru. Lakierowanie poprzedza dokładne oczyszczenie zębów przy użyciu specjalnej szczoteczki. Dopiero na dobrze oczyszczoną a następnie wysuszoną powierzchnię zębów nakłada się lakier zawierający od 0,1 do 6 procent fluoru. Wysuszony lakier tworzy na zębach przezroczystą powłokę, która zapobiega próchnicy, a nawet zmniejsza nadwrażliwość szyjek zębowych. Lakierowa osłona chroni zęby nawet przez kilkanaście dni. Zabieg lakierowania poleca się przede wszystkim dzieciom. Badania potwierdzają, że lakierowanie zębów nie tylko redukuje nawet do 75 procent zmian próchnicowych uzębienia, ale znacznie wzmacnia zęby. W profilaktyce przeciwpróchniczej zalecane jest powtarzanie zabiegu lakierowania dwa razy w roku, a w szczególnych wypadkach nawet cztery razy w roku.

Profilaktycznym zabiegiem, który polega na uszczelnieniu pojawiających się na zębach wszelkiego rodzaju bruzd czy szczelin jest lakowanie. Jego zadaniem jest zapobieżenie rozwoju bakterii w trudno dostępnych miejscach dla codziennego szczotkowania a tym samym zmniejszenia ryzyka rozwoju próchnicy. Zabieg lakowania można przeprowadzać zarówno na zębach mlecznych jak również stałych.

Dla wzmocnienia struktury szkliwa zębów oraz uodpornienia jej na działanie kwasów polecany jest zabieg fluoryzacji. Polega on na naniesieniu na powierzchnię płytki nazębnej a następnie wtarciu w jej strukturę specjalnych preparatów pod postacią żeli, lakierów czy pianek, w których składzie znajduje się zwiększone stężenie fluoru. Przed zabiegiem fluoryzacji zęby powinny być oczyszczone mechanicznie specjalnie do tego celu przeznaczoną pastą a następnie dobrze osuszone.

Podziel się naszym wpisem (Stomatolog Gdańsk)

Zapisz informacje o naszym gabinecie na swojej ulubionej stronie!